Centrum špeciálno-pedagogicého poradenstva
pre telesne postihnutých
Detva

Objekt ŠPPOd 01.09.1998 bola pri ŠZŠ pre telesne postihnutých zriadená špeciánopedagogická poradňa s cieľom zabezpečovať špeciálnopedagogickú a poradenskú starostlivosť o detí a mládež prostredníctvom diagnostických, edukačných, poradenských, terapeutických a metodických činností. Snažíme sa o dosiahnutie optimálneho rozvoja osobnosti detí a mládeže so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v záujme ich spoločenského a pracovného uplatnenia.

Zameranie:

- mentálne a viacnásobne postihnuté deti
      - autistické deti
      - vek 0 - 16 rokov

Poskytujeme poradenskú činnosť, konzultačnú činnosť a metodickú pomoc rodinám, zákonným zástupcom, pedagogickým pracovníkom a iným záujemcom.

Centrum špeciálno-pedagogicého poradenstva (ďalej len CŠPP) je vybavená modernými didaktickými a terapeutickými pomôckami, ktoré v rámci obmedzených možností využívame tak často, ako sa len dá.

ŠPP je prostredím mimo rodiny, preto by mala vytvoriť takú atmosféru, ktorá by pozitívne ovplyvnila úroveň sociálnej integrácie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Inak je dieťa poškodzované, ak mu nemôžeme alebo nedokážeme zabezpečiť špeciálne kompenzačné a špeciálne učebné, terapeutické pomôcky, vytvoriť mu materiálne prostredie pre jeho úspešnú prácu. Tým môže dochádzať k zhoršovaniu jeho telesného a zdravotného stavu.

Dieťaťu môžeme pomôcť, ak terapeut pozná a realizuje potrebnú špeciálnopedagogickú starostlivosť. Tým môže dosiahnuť rozvoj schopnosti kompenzácie orgánových a funkčných nedostatkov spôsobené jeho postihnutím.

Cieľom je dosiahnutie optimálneho rozvoja osobnosti detí a mládeže so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v záujme ich spoločenského a pracovného uplatnenia.

Prioritné činnosti ŠPP:

1. Depistáž - včasné vyhľadávanie detí a mládeže so ŠVVP
    2. Komplexná špeciálnopedagogická diagnostika - určovanie špeciálnopedagogickej diagnózy a následnej prognózy s definovaním špeciálnopedagogických postupov
    3. Komplexná špeciálnopedagogická rehabilitácia - výchovná, liečebná a sociálna
    4. Poradenská a osvetová činnosť - posudzovanie školskej zrelosti, predškolská príprava detí s odloženou školskou dochádzkou, komplexná starostlivosť o detí individuálne integrovaných v bežných školách, poradenstvo pri voľbe povolania, poradenský servis pre rodičov, poskytovanie vhodných kompenzačných pomôcok a zaškolenie v ich používaní, spolupráca pri tvorbe a používaní nových špeciálnopedagogických metód, prednášky a konzultácie pre rodičov, poriadanie seminárov pre rodičov a pedagogických pracovníkov, osvetovú činnosť pre širokú verejnosť.
    5. Spolupráca s inštitúciami - spolupráca s rôznymi štátnymi i neštátnymi inštitúciami a organizáciami v oblasti zdravotníctva, školstva a sociálnej oblasti.

Kontakty na Centrum špeciálno-pedagogicého poradenstva

PaedDr. Alena Hanusková, špeciálny pedagóg